مناسب سازی معابر برای معلولان

مناسب سازی معابر

امر بسیار مهم، مناسب سازی اماکن خیابان ها ادارات و به طور کلی مناسب سازی تمامی شهرها و روستاها می باشد تا افراد دارای معلولیت بتوانند به راحتی تردد نموده و حضور اجتماعی بیشتری داشته باشند.

همچنین برای حل مشکل پله ساختمان ها منازل و ادارات می توان از آسانسور و یا بالابرها استفاده کرد تا افراد معلول برای انجام امور شان دچار مشکل پله‌ها نشوند.

البته ناگفته نماند که برخی از ساختمان های مسکونی و اداری آسانسور دارند اما اندازه آسانسور استانداردهای لازم را ندارد و حتی صندلی چرخدار فرد معلول در آسانسور جا نمی شود. لذا لازم است از سازمان استاندارد سازی و شهرسازی تقاضا نمایم به اندازه استاندارد آسانسور ها توجه نمایند. چگونه میشود فرد معلول جسمی حرکتی به اداره ای مراجعه نمایند به امید اینکه آسانسور دارد و متاسفانه روبه‌رو شود با آسانسوری غیر استاندارد که حتی صندلی چرخدارش در آنجا نمی شود؟ تمام این ها ریز نکاتی هستند که بسیار مهم و قابل بررسی بیشتر.

لازم به ذکر است معلولینی داریم که با وجود داشتن مسکن شخصی، به علت مناسب‌سازی نبودن مسکن شان دچار معضلات فراوانی هستند. لذا قبل از مناسب سازی شهر و جامعه لازم است برخی مسکن‌ها و برخی منازل نیز مناسب سازی اساسی شوند. مناسب سازی سرویس بهداشتی منازل، حذف پله ها و قرار دادن رمپ کنار پله ها جهت عبور معلولین، قرار دادن آسانسور برای ساختمان های مسکونی، حذف برآمدگی بین اتاق ها، ارائه طرح های مختلف جهت مناسب سازی آشپزخانه و حمام، مناسب سازی سایز دسترسی به کابینت ها، شیرهای دستشویی و پریزهای برق و…

جهت حل اینگونه مشکلات می توان تیم های مختلفی تشکیل داد جهت رسیدگی به امور مسکن معلولین. تیم های شامل افراد معلول و غیر معلول و همچنین کارشناسان مختلف حوزه شهرسازی جهت رسیدگی به امور مسکن معلولین و دریافت نقطه نظرات تک تک معلولین و ارائه راه حل ها و راهکارهای گوناگون از زبان افراد درد آشنا.

نویسنده: فرزانه حبوطی

چاپ شده در کتاب معلولیت نیست مانع راهم انتشارات دانشیاران ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *